Uncategorized @fa

ساخت کانال در واتساپ | آموزش قدم به قدم راه اندازی کانال در واتس اپ

ساخت کانال در واتساپ

سال‌هاست که نرم‌افزارهای پیام‌رسان وارد زندگی ما انسان‌ها شده و خیلی از کارها را برایمان ساده کرده‌اند. واتس اپ یکی از همین نرم‌افزارهاست که در سال‌های اخیر برای ما بسیار کاربرد داشته و پس از به‌روزرسانی‌های متعدد در حال رسیدن به نسخه‌ای کامل برای رفع نیاز کاربران و ارتقا خود است. واتس اپ پس از فیلتر شدن تلگرام به یکی از پر کاربرترین نرم افزار ها در ایران تبدیل شد که تقریباً تمامی کاربران تلگرام به سمت این نرم افزار آمدند. یکی از مواردی که این روزها در نرم‌افزار واتس اپ به کار می‌رود، ساخت کانال است. آنچه از کانال‌های تلگرام به یاد داریم این است که کانال‌ها می‌توانند بسیار به ما در انجام فعالیت‌هایمان کمک کنند. برای ساختن کانال در واتس اپ مراحلی وجود دارد که قدم به قدم به شما آموزش خواهیم داد و نکات مهمی درمورد این نرم‌افزار و ساخت کانال خواهیم گفت.

مراحل ساخت کانال در واتس اپ

١- ابتدا وارد نرم‌افزار واتس اپ خود شوید

٢- در همان صفحه‌ی اول، قسمت بالا، سمت راست سه نقطه وجود دارد. آن را بزنید و از فهرستی که برای شما می‌آورد. گزینه اول یعنی New group را انتخاب کنید.

٣- در مرحله بعد وارد صفحه ای می‌شوید که باید کسانی که می‌خواهید در گروه شما حضور داشته باشند را انتخاب کنید.

٤- در این مرحله باید نام و تصویری برای گروه خود انتخاب کنید و تیک سبز را بزنید تا ثبت شود.

٥- حالا شما یک گروه دارید. در صفحه چت گروه، قسمت بالا، کلیک کنید و وارد Group info شوید. اگر بر روی نام گروه خود کلیک کنید صفحه موردنظر باز می‌شود.

٦- حالا شما وارد صفحه اطلاعات گروه خود شده‌اید. روی گزینه Group setting کلیک کنید.

٧- در این قسمت شما سه گزینه را می‌بینید که باید بر روی Send massage کلیک کنید و آن را از حالت Participants به حالت Only admins تغییر دهید. همین کار باعث می‌شود گروه شما به کانال تبدیل شوید.

به همین سادگی شما ابتدا یک گروه ساختید و آن را به کانال تبدیل کرد.

مراحل ساخت کانال در واتس اپ

کانال واتس اپ و کاربرد آن ها

واتس اپ نرم افزاری پیام‌رسان است که جنبه‌های یک نرم افزار اجتماعی را ندارد. البته به مرور زمان این نرم افزار تغییراتی کرده که ممکن است در ادامه تبدیل به چیزی شبیه به تلگرام شود برای مثال شما توانایی راه اندازی انواع ربات در واتساپ را مانند تلگرام خواهید داشت، یا اینکه از ربات واتساپ اینباکس اینو استفاده نماید. در نسخه جدید واتس اپ، می‌توان فعالیت اعضای گروه را محدود کرد به‌طوری‌که فقط ادمین ها بتوانند فعالیت کنند. ایجاد این محدودیت باعث می‌شود تا فضایی شبیه به کانال‌ها به وجود بیاید. این کانال‌ها کاربردهای فراوانی دارند. این روزها که کرونا باعث مجازی شدن کلاس‌ها شده است، این کانال‌ها به کمک معلمان و استادان دانشگاه‌ها آمده تا بتوانند با این شرایط موجود، کلاس‌هایشان را مدیریت کنند. این کانال‌ها توسط معلم‌ها، استادان و دانشجوها به‌منظور آموزش و مدیریت کلاس تشکیل می‌شوند. همچنین آنلاین شاپ ها نیز از این کانال‌ها برای فروش کالاهای خود استفاده می‌کنند. کانال‌ها می‌توانند کاربردهای فراوان دیگری هم داشته باشند که هر کس متناسب با نیاز، شغل و تحصیل و هر آنچه می‌خواهد، از آن‌ها استفاده می‌کند. کانال‌های شعر، فیلم، کتاب، تاریخ، آموزشی و موارد دیگر، موضوعات کانال‌های این روزهاست. هرکس می‌تواند برای چیزی که به آن علاقه دارد یک کانال بسازد و مطالب مرتبط با آن را داخل کانالش قرار دهد و با دیگران به اشتراک بگذارد.

معایب کانال واتس اپ

واتس اپ در به‌روزرسانی‌های خود سعی کرده تا معایب بخش‌های مختلف این نرم‌افزار را شناسایی و آن‌ها را اصلاح کند اما همچنان در بعضی از این موارد موفق نبوده است. مثل پاک کردن پیام که اثرش باقی می‌ماند و همچنین کانال که هنوز مشکلات آن برطرف نشده است. در ادامه از معایب کانال‌های واتس اپ می‌گوییم.

یکی از معایب کانال‌های واتس اپ این است که شماره تمام اعضای کانال نمایش داده می‌شود. این دقیقاً همان چیزی است که در گروه‌های واتس اپ هم وجود دارد. این نرم افزار کانال را زیر مجموعه ای از گروه واتس اپ می‌داند و این دو را از هم جدا نکرده است. هر کاربر در این نرم‌افزار می‌تواند مدتی گروهش را به کانال تبدیل کرده و بعد دوباره آن را به حالت قبل، یعنی گروه، بازگرداند. به همین دلیل تفاوت کانال و گروه در واتس اپ فقط در دسترسی ادمین ها و بقیه اعضای گروه است.

در حقیقت کانال همان گروه است اما گروه یک‌طرفه. شما هم در کانال و هم در گروه واتس اپ به تمامی اطلاعات اعضای گروه دسترسی دارید. این چیزی است که ما در کانال‌های تلگرامی نمی‌دیدیم.

دومین مورد از معایب کانال‌های واتس اپ، عدم وجود تنظیمات مختص به کانال‌هاست. کسانی که در تلگرام فعالیت می‌کردند و یا همچنان فعالیت می‌کنند می‌دانند که تنظیمات کانال‌ها و گروه‌ها و ویژگی‌های این دو باهم متفاوت برای هرکدام مختص به خود است اما در واتس اپ چنین نیست. برای مثال در کانال‌های تلگرام تعداد بازدیدکننده از هر پست و پیامی مشخص می‌شود اما در واتس اپ چنین اتفاقی نمی‌افتد و در کل تنظیمات ویژه‌ای برای کانال در واتس اپ وجود ندارد و شبیه به گروه است.

احتمالاً به‌زودی این ایرادها در نسخه‌های بعدی رفع خواهند شد و واتس اپ به نرم‌افزار بهتر و کامل‌تری به‌عنوان یک پیام‌رسان تبدیل می‌شود. با توجه به محدودیت دسترسی به تلگرام، باید به همین نسخه واتس اپ رضایت بدهیم تا در نسخه‌های بعدی به نرم‌افزار بهتری برای کاربران تبدیل شود.

راه های عضویت در کانال های واتس اپ

راه های عضویت در کانال های واتس اپ

ما از معایب کانال‌های واتس اپ گفتیم و امیدواریم که در نسخه‌های آینده، تغییرات رو به بهبودی در این نرم افزار به وجود بیاید. بااین‌وجود، کانال‌های تلگرام توسط افراد و با کاربردهای متفاوت ساخته می‌شوند و مورداستفاده قرار می‌گیرند. روش‌هایی برای عضویت در کانال‌های واتس اپ وجود دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

دعوت از راه لینک

گروه‌های واتس اپ دارای لینک هستند. این لینک بعد از تبدیل شدن گروه به کانال هم وجود دارد. شما برای ورود به کانال واتس اپ باید توسط ادمین همان کانال لینک دریافت کنی و وارد آن کانال شوید؛ مانند کانال‌های دانشجویی و دانش‌آموزی.

دعوت عمومی سایت ها و کسب و کارها

معمولاً سایت‌ها، آنلاین شاپ ها و کسب‌وکارهایی که برای ارائه کالاهای خود در واتس اپ کانال می‌سازند، لینک آن را در دسترس عموم مشتریان قرار می‌دهند تا مشتری با وارد شدن به کانال‌های واتس اپ فروشگاه یا سایت موردنظر خود، به کالاهای آن‌ها و اطلاعات و ارتباطات بیشتر دسترسی پیدا کند.

عضویت در کانال های واتس اپ از طریق نرم افزار ها

نرم‌افزارهایی وجود دارند که لینک‌های زیادی از کانال‌های مختلف با موضوعات متنوع به اشتراک می‌گذارند که می‌توانید از طریق آن‌ها، با کانال‌های زیادی در واتس اپ آشنا شوید که ممکن است به شما کمک کنند و مفید باشند. یکی از این نرم افزار ها Trend link است که پر از لینک کانال است. شما می‌توانید کانال‌هایی با موضوعات و محتوایی که می‌پسندید را در این نرم افزار پیدا کنید. نرم افزارهای دیگری هم وجود دارند که همین کار را انجام می دهند. همچنین با سرچ در گوگل هم می‌توانید کانال‌هایی برای سلیقه خود پیدا کنید.

در آخر

ما مراحل ساخت کانال در واتس اپ را مرحله‌به‌مرحله توضیح دادیم و از معایب و در میان آن از موارد استفاده از واتس اپ گفتیم و به روش‌های عضویت در کانال‌ها اشاره کردیم. تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است و به دلیل فضای رقابتی که در دنیای تکنولوژی و همچنین ساخت نرم‌افزارها وجود دارد، امید بر این است که واتس اپ معایب کانال و به‌طورکلی معایب نرم افزار خود را رفع کند. امیدواریم این مطالب به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *