Uncategorized @fa

واتساپ بیزینس چیست و تفاوت آن با واتساپ معمولی

WhatsApp Business

واتساپ بیزینس چیست؟

واتساپ بیزینس یکی از نسخه‌های اصلی شبکه اجتماعی واتساپ است. این نسخه چند سال پیش وارد بازار شد. نسخه بیزینس برای مدیران شرکت‌ها و کسب‌وکارها طراحی و ایجاد شده است که به معرفی محصولات و خدمات آن‌ها کمک شایانی می‌کند. از طرفی این پلتفرم باعث تعامل بیشتر بین مشتری می‌شود.

تعریف واتس آپ بیزینس

تعریف واتس آپ بیزینس

تعریف و هدف واتس آپ بیزینس

پیام رسان بیزینس واتس آپ یک اپلیکیش ساده و کاربردی است که تفاوت ظاهری چندانی با واتساپ معمولی ندارد. این در حالی است که از این نوع واتساپ برای جذب مشتری و فروش محصولات یا خدمات استفاده می‌شود. این پلتفرم روزبه‌روز در حال گسترش است و به تعداد کاربران آن افزوده می‌شود.

کمپانی واتس آپ برای ایجاد ارتباط مدیران شرکت‌ها و مجموعه‌ها با مشتریان، اقدام به ایجاد این پلتفرم کرده است تا با یکدیگر به‌راحتی تعامل برقرار کنند. استفاده از واتساپ بیزینس بسیار آسان است و باتوجه به قابلیتی که دارد می‌توان در مدت‌زمان کوتاه به مشتریان خدمات‌رسانی کرد.

هزینه استفاده از بیزینس واتس آپ

هزینه استفاده از بیزینس واتساپ مانند واتساپ معمولی است. این پلتفرم از امکانات بیشتری برخوردار است ولی هزینه‌ای را از کاربرانش دریافت نمی‌کند و می‌توان از امکانات آن به‌صورت رایگان استفاده کرد.

ویژگی‌ های واتساپ بیزینس

این نوع از پلتفرم واتساپ ویژگی‌های بسیار زیادی دارد که آن را از سایر پیام‌رسان‌ها متفاوت ساخته است. به عنوان مثال، این پیام‌رسان ویژه فعالیت‌های کاری و کسب‌وکارها است. بعلاوه، لوگوی نوع بیزینس متفاوت از نوع معمولی است.

در پلتفرم بیزینس قابلیت پاسخ سریع وجود دارد و می‌توان با آن کسب‌وکارهای خود را معرفی کرد.

ویژگی های بیزینس واتس آپ

ویژگی های بیزینس واتس آپ

کاربرد بیزینس واتس آپ

کاربردهای واتساپ در نوع بیزینس فراوان است و می‌توان از آن درزمینه های مختلف استفاده کرد که به شرح زیر می‌باشد:

 • جذب مشتری
 • معرفی محصولات
 • فروش خدمات و محصولات
 • تبلیغات و برندسازی

استفاده هم زمان از هر دو نوع واتساپ

سوالی که ذهن بیشتر افراد را به خود مشغول کرده، این است که آیا می‌توان به‌صورت هم‌زمان از واتساپ بیزینس و معمولی روی یک تلفن همراه استفاده کرد؟

باید گفت بله. با توجه به قابلیت شرکت واتساپ و طراحی ایجاد شده، می‌تواند دو برنامه بر روی یک تلفن همراه به‌صورت هم‌زمان به اجرا در‌آورد. اما در هنگام استفاده هم‌زمان از این دو پیام‌رسان باید از دو سیم‌کارت جداگانه استفاده کرد. به همین دلیل باید حتماً تلفن همراه شما قابلیت استفاده دو سیم‌کارت را داشته باشد. شما با استفاده از یک سیم‌کارت نمی‌توانید از هر دو حساب کاربری واتساپ معمولی و بیزینس استفاده کنید. درصورتی‌که شما با استفاده از یک سیم‌کارتی که واتساپ دارید یک حساب کاربری بیزینس ایجاد کنید، حساب معمولی شما نیز به‌حساب بیزینس تغییر خواهد کرد.

روش تبدیل واتساپ معمولی به بیزینس

برای این‌که بخواهید واتساپ معمولی را به واتساپ بیزینس تغییر دهید، باید بعد از دانلود اپلیکیش و نصب واتساپ، شماره تلفن همراه واتساپ معمولی را انتخاب کرده تا بتوانید اکانت را تغییر دهید.

چه افرادی از واتساپ نوع بیزینس استفاده می‌ کنند ؟

همانطور که قبلا گفته شد، پیام‌رسان بیزینس برای کسب‌وکارها طراحی‌شده است. این نوع واتساپ فضای حضور شرکت‌های مختلف را فراهم کرده و به آن‌ها این اجازه را داده است تا با مشتریان ارتباط برقرار کنند. بیشتر مدیران شرکت‌ها و واحدهای تولیدی یا خدماتی از این نوع واتساپ برای تبلیغات و فروش محصولات خود استفاده می‌کنند.

تفاوت واتساپ بیزینس نسبت به واتساپ های معمولی

از مزایای واتساپ در نوع بیزینس درمقابل واتساپ معمولی، پیام‌ها و گفتگوی خودکار است. درواقع، یکی از قابلیت‌های این پیام‌رسان پاسخگویی سریع به مشتری می‌باشد. شما به وسیله آن، مشتریان را پشتیبانی بهتری می‌کنید. در زیر به‌صورت دقیق‌تر به تفاوت دو نوع واتس آپ می‌پردازیم.

تفاوت واتساپ های معمولی و بیزینس

تفاوت واتساپ های معمولی و بیزینس

 • لوگوی واتس اپ

اولین تفاوتی که بین واتساپ معمولی با بیزینس لگوی آن‌ها است. لگوی واتساپ بیزینس با حرف انگلیسی B طراحی‌شده است.

 • اعلان

در پیام‌رسان بیزینس نوع واتساپ زمانی که شما از مشتریان پیامی دریافت می‌کنید یا به آن‌ها پیام می‌دهید، مشتریان می‌توانند به‌صورت کامل با مراجعه به‌حساب تجاری شما اطلاعات شرکت یا کسب‌وکارتان را مطالعه کنند.

 • پروفایل کسب‌ و کار

یکی از تغییرات اساسی که در پیام‌رسان بیزینس به وجود آمده، تغییر قسمت پروفایل است. در واتساپ بیزینس به پروفایل شرکت‌ها، بخش‌هایی مانند عکس، حیطه کاری و ساعت فعالیت افزوده ‌شده است. این تغییر به معرفی بیشتر کسب‌وکار و همچنین اعتماد مشتری می‌افزاید.

 • تصاویر محصولات یا خدمات

در بخش فهرست کالاها، شرکت‌ها می‌توانند عکس‌های مختلفی از محصولات و خدماتی را که به فروش می‌رسانند، قرار دهند. از طرفی مشتریان نیز می‌توانند با مشاهده کلی عکس‌ها از محصولات و خدمات مجموعه آگاه شوند.

 • لیبل بندی

واتس آپ بیزینس با استفاده از لیبل های که ایجاد می‌کند، مشتریان را دسته‌بندی می‌کند. این در حالی است که می‌توان به لیبل ها، رنگ و نام اضافه کرد. با این روش شما خواهید توانست به‌راحتی با افراد ارتباط بگیرید و صحبت کنید.

 • جمع آوری آمار

یکی دیگر از مزایای واتساپ بیزینس به نسبت واتساپ معمولی، اعلام آمارهای مختلف به مدیران کسب‌وکارها است. پیام‌رسان بیزینس به‌صورت دقیق به افراد اطلاعاتی درزمینه پیام‌های ارسالی، دریافتی و خوانده‌شده نشان می‌دهد. این اطلاعات و آمار می‌تواند به شما برای اطلاع از میزان مشارکت و علاقه افراد کمک شایانی کند.

 • لینک‌ های کوتاه

لینک‌های کوتاه به نحوی عمل می‌کنند که افراد از طریق نشانی اینترنتی به چت شما متصل شوند و مشتریان می‌توانند به‌راحتی با شما گفتگو کنند. این لینک‌های کوتاه را می‌تواند در ایمیل و شبکه‌های اجتماعی یا هرجایی که فکرش را بکنید، قرارداد.

 • اتوماسیون پیام‌ رسانی

در پیام‌رسان واتس آپ نوع بیزینس می‌توان از اتوماسیون پیام‌رسانی استفاده کرد. شما با استفاده از این اتوماسیون می‌توانید به‌صورت خودکار به مشتریان پاسخ دهید. بعلاوه، از پاسخ‌ها یا عبارات متداول استفاده کنید و پیام‌های از پیش تعیین‌شده داشته باشید.

شیوه نصب واتس آپ بیزینس

برای نصب واتساپ به صورت بیزینس باید حتماً از سیستم اندروید استفاده کنید؛ زیرا در حال حاضر برای سیستم IOS این نوع از واتساپ راه‌اندازی نشده است و امکان نصب روی این نوع سیستم‌عامل وجود ندارد. برای نصب این واتساپ باید یک شماره تلفن همراه یا ثابت وارد کنید. این نکته را مدنظر قرار دهید که شماره تلفن همراه یا تلفن ثابت نباید واتساپ معمولی داشته باشد.

نصب بیزینس واتس آپ

نصب بیزینس واتس آپ

در آخر

در صورتی که قصد فروش بیشتر و ارتباط راحتتر با مشتری‌های خود دارید، حتما از واتساپ بیزینس استفاده کنید. همانطور که در این مقاله گفته شد، این نوع واتس آپ به افزایش فروش و ارائه بهتر خدمات کمک شایانی می‌کند.

شما به راحتی با داشتن دو سیم کارت می‌توانید از مزیت‌های بیان شده در مقاله، در رابطه با بیزینس واتس آپ استفاده کنید. همچنین این نکته قابل ذکر است که شما می‌توانید ربات واتساپ اینباکس اینو را بر روی واتساپ بیزینس خود فعال کنید و از استفاده از آن بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *